Výstava „Brno v srpnu 1969“
Srpen 1969 představuje výrazný mezník v českých a slovenských dějinách 20. století. Srpnové protestní demonstrace, jejich brutální potlačení bezpečnostními složkami a následná vlna represí přinesly zásadní zlom v postojích a chování veřejnosti. Tyto události znamenaly definitivní konec Pražského jara a přesvědčivě ukázaly, že normalizované mocenské špičky vládnoucí komunistické strany se s konečnou platností odvrátily od politiky reforem. Zároveň předznamenaly realitu husákovského Československa v příštích dvaceti letech.
Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek, Moravským zemským muzeem, Muzeem Policie ČR a Magistrátem města Brna.
- Autoři koncepce: Mgr. Milan Bárta, Mgr. Lukáš Cvrček
- Autoři textů výstavy: Mgr. Milan Bárta, Mgr. Lukáš Cvrček, PhDr. Jan Kalous, PhDr. Jan Břečka
- Fotografie a obrazová dokumentace: Archiv bezpečnostních složek, Moravské zemské muzeum, Muzeum Policie ČR, soukromý archiv rodiny Muzikářových, soukromý archiv rodiny Valehrachových, soukromý archiv Zdeňka Pavelky
- Autoři děkují za pomoc Věře Sečkářové z Magistrátu města Brna, PhDr. Janu Břečkovi a Olze Sedláčkové z Moravskéhozemského muzea, Zdeňkovi Pavelkovi, Mgr. Světlaně Ptáčníkové z Archivu bezpečnostních složek, pracovníkům Muzea Policie ČR a Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu
- Grafický design: MgA. Mária Hostinová
- Produkce: Mgr. Marek Čulen
- Jazyková korektura textů: Anna Macourková
- Překlad: Coilin O´Connor
- Tisk: Signpek s.r.o.
Zahájení výstavy (Brno, náměstí Svobody, 20.8.2009)
Náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslav Lehký, první místostarosta městské části Brno-střed Zdeněk Pazdírek, Eva Pánková z Moravského zemského muzea a Jiří Mikulka z Archivu bezpečnostních složek zahájili ve čtvrtek 20. srpna 2009 výstavu Brno v srpnu 1969 na náměstí Svobody v Brně, která bude k vidění až do 17. září 2009.
Miroslav Lehký zdůraznil, že je důležité si připomínat minulost naší země i na místech, kde by veřejnost historii nehledala.
- Tisková zpráva - Zahájení výstavy BRNO V SRPNU 1969 (ÚSTR, 20.8.2009)
- Tisková zpráva - Ústav otvírá výstavy k srpnu 1969 na dvou kontinentech (ÚSTR, 18.8.2009)
Ohlasy v médiích
- Objektivem čtenáře: demonstraci proti ruské okupaci rozháněli naši (iDnes.cz, 21.8.2009)
- VIDEO: Při výročí invaze stříleli Češi do Čechů (Deník.cz, 21.8.2009)
- V Brně a Washingtonu jsou představeny výstavy k srpnu 1969 (ČT24, 20.8.2009)
- Brňané proti sovětské okupaci. Rozehnali je čeští milicionáři (aktuálně.cz, 20.8.2009)
- Brno v srpnu roku 1969 vřelo nejdéle v republice (iDnes.cz, 19.8.2009)
Pozvánka na výstavu „Brno v srpnu 1969“
Den před 41. výročí okupace Československa - 20. srpna bude ve 14 hodin na brněnském náměstí Svobody zahájena výstava „Brno v srpnu 1969“. Výstava na hlavním brněnském náměstí je již druhou výstavou o historii Československa na frekventovaném místě moravské metropole. Loni byla k vidění výstava Tváře moci.
Brno bylo v srpnu 1969 dějištěm mohutných protestů proti okupaci Československa. V srpnu se navíc na velodromu konalo mistrovství světa v dráhové cyklistice a ve městě byly tisíce fanoušků a desítky novinářů z celého světa. Zprávy o krvavém potlačení protestů se tak donesly i do vzdálených koutů naší planety. O událostech srpnových dnů v roce 1969 natočil ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek režisér Peter Kerekes půlhodinový dokument, který se bude vysílat 21.8. od 20.55 na ČT1.