Ústav otvírá výstavy k srpnu 1969 na dvou kontinentech
Praha 18. srpna 2009 – Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek připravuje k nadcházejícímu výročí okupace Československa vojsky varšavské smlouvy a následné normalizace řadu akcí.
Den před výročím, tedy 20. srpna otevře dvě výstavy a to na dvou kontinentech zároveň. V Brně bude ve dvě hodiny odpoledne otevřena výstava BRNO V SRPNU 1969. Ve vzdáleném americkém Washingtonu v prestižním Woodrow Wilson International Center for Scholars pak startuje americké turné výstava PRAHA OBJEKTIVEM TAJNÉ POLICIE.
Tím však výčet aktivit Ústavu pro studium totalitních režimů nekončí. Na webové stránce old.ustrcr.cz budou k výročí zveřejněna unikátní videa z demonstrací v roce 1969, která byla nalezena v depozitářích Archivu bezpečnostních složek a převedena do digitální podoby.
Kromě informací o událostech v roce 1969 lze na webu Ústavu sledovat i informace o dění v srpnovém období roku 1989 a to na webové stránce věnované událostem roku 1989 si lze přečíst unikátní dokumenty z dílny komunistické tajné policie, která nejvyššímu vedení Československa denně podávala informace o bezpečnostní situaci v době, kdy do pádu režimu zbývaly necelé tři měsíce.
O výstavách
Brno v srpnu 1969
Den před 41. výročí okupace Československa - 20. srpna bude ve 14 hodin na brněnském náměstí Svobody zahájena výstava „Brno v srpnu 1969“. Výstava na hlavním brněnském náměstí je již druhou výstavou o historii Československa na frekventovaném místě moravské metropole. Loni byla k vidění výstava Tváře moci.
Brno bylo v srpnu 1969 dějištěm mohutných protestů proti okupaci Československa. V srpnu se navíc na velodromu konalo mistrovství světa v dráhové cyklistice a ve městě byly tisíce fanoušků a desítky novinářů z celého světa. Zprávy o krvavém potlačení protestů se tak donesly i do vzdálených koutů naší planety. O událostech srpnových dnů v roce 1969 natočil ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek režisér Peter Kerekes půlhodinový dokument, který se bude vysílat 21.8. od 20.55 na ČT1.
- Fotografie ze zahájení výstavy (Brno, náměstí Svobody, 20.8.2009)
Praha objektivem tajné policie
Výstava představuje vizualizované výsledky činnosti speciálního útvaru komunistické Státní bezpečnosti – správy sledování ministerstva vnitra, která plnila důležité úkoly při sledování komunistickému režimu nepřátelských či nežádoucích osob. Kouzlem nechtěného se příslušníkům tajné policie podařilo na fotografiích zachytit kromě sledovaných osob také podobu hlavního města Prahy v 70. a 80. letech minulého století.
Výstava i kniha mají americkou premiéru ve Woodrow Wilson International Center for Scholars ve spolupráci se zastupitelským úřadem České republiky a to symbolicky v předvečer 41. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Evropská premiéra proběhla v dubnu tohoto roku v Bruselu v rámci předsednictví České republiky v radě EU.
Jedním z cílů výstavy je ukázat lidem, kteří nezažili totalitní režim, jak fungovala komunistická tajná policie, která pomáhala udržovat totalitní režim u moci více než čtyřicet let. O fotografie a výstavu se zajímají i nezávislá média ze zemí, kde doposud vládne tuhá diktatura. Tento projekt je tak určitou formu poselství, kdy ukazuje jaké praktiky byly využívány pro udržení totalitního systému u moci. Výstava bude k vidění i v New Yorku, Bostonu a dalších městech USA.
- Fotografie ze zahájení výstavy (Washington, Woodrow Wilson International Center for Scholars, 20.8.2009)
V případě zájmu o bližší informace, či rozhovory, mne neváhejte kontaktovat.
Jiří Reichl, tiskový mluvčí
Ústav pro studium totalitních režimů
Archiv bezpečnostních složek
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
gsm: +420 - 725 787 524
email: jiri.reichl@ustrcr.cz, press@ustrcr.cz