Desátý ročník festivalu Mene Tekel zahájen
Praha, 23. února 2016 – Slavnostním zahájením v Chrámu Panny Marie Sněžné byl v pondělí 22. února zahájen desátý ročník festivalu Mene Tekel. Ústav pro studium totalitních režimů, který patří k tradičním partnerům této události, se na letošním jubilejním ročníku podílí výstavou Zkouška odvahy a prezentací nově vydané knihy Gerharda Scholtena Meze všemi tábory. Život v době, která zešílela.
Letošní ročník festivalu Mene Tekel má podtitul „Mládež v době nesvobody“. Právě toto téma prezentuje výstava Ústavu pro studium totalitních režimů s názvem „Zkouška odvahy – Příběhy nezletilých politických vězňů padesátých let“. Výstava mapuje osudy a odbojovou činnost čtyř skupin, založených v období 1948-1949 a zahrnujících především skauty, sokoly a příslušníky režimem pronásledovaných rodin – živnostníky a zemědělce. Obsahově se výstava opírá o studium archivních materiálů, dochovaných v Archivu bezpečnostních složek a svědectví žijících pamětníků, převážně z litomyšlského regionu.
Dalšími součástmi výstavní části mezigeneračního projektu s názvem „Kde domov můj…“ je například výstava plakátů „Odpor pro genocidě“ vytvořená Ukrajinským ústavem paměti národa přibližující téma odporu ukrajinské společnosti proti stalinistickému režimu ve 20. a 30. letech dvacátého století. Součástí výstavního projektu, který se nachází v prostorách františkánského kláštera na Jungmannově náměstí v Praze, je také expozice sdružení Paměť s názvem „Setkání v pekle“, přibližující příběhy třetího odboje nebo tradiční výstava vybraných prací výtvarné soutěže základních uměleckých škol v oborech volná tvorba a fotografie.
Ve středu 24. února v 17.00 hod. bude jako další bod programu festivalu uvedena v Rakouském kulturním fóru v Praze kniha Mezi všemi tábory. Život v době, která zešílela. Publikaci Gerharda Scholtena vydalo nakladetslví Argo a Ústav pro studium totalitních režimů. Autor se ve své knize vrací do let 1944-1947, která zásadně poznamenala jeho život. Trutnovského rodáka a syna textilního továrníka zatklo v červenci 1944 v Praze gestapo a poslalo ho nejprve do terezínské Malé pevnosti a odtud do koncentračního tábora v Osvětimi. Gerhard věznění přežil a díky svým jazykovým znalostem se stal tlumočníkem sovětské armády a NKVD a tím pádem i svědkem výslechů a evidence mrtvých.
Fotogalerie
Připomněli jsme si pochod studentů za svobodu a demokracii
Jubilejní desátý ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel pokračoval ve čtvrtek 25. února 2016 vzpomínkou na památný pochod studentů za svobodu a demokracii, který zamířil na Pražský hrad před 68 lety, tedy osudného 25. února 1948. Vzpomínkového shromáždění v Nerudově ulici se zúčastnili i ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra společně s ředitelkou Archivu bezpečnostních složek Světlanou Ptáčníkovou. Radu ÚSTR reprezentoval Michal Uhl. Zástupci Ústavu a Archivu také položili kytici u sochy Tomáše Garrigue Masaryka. V odpoledních hodinách pak vyslechli příspěvky na mezinárodní konferenci Mládež v dobách nesvobody konané v Senátu Parlamentu České republiky.