Aktivity Ústavu k výročí pádu komunistického režimu v Československu v listopadu 2009
Praha 2. listopadu 2009 – V souvislosti s 20. výročím pádu komunistického totalitního režimu v Československu připravil Ústav pro studium totalitních režimů řadu akcí, v jejichž rámci bude prezentovat řadu nových informací zejména z provenience Archivu bezpečnostních složek vztahujících se k této přelomové události našich modeních dějin.
- 29. 10. – 23. 11. – soubor výstav My jsme to (ne)vzdali – ve spolupráci s o.s. Post Bellum (www.myjsmetonevzdali.cz)
- 3. 11. 2009 – koncert Zvuky a dozvuky Solidarity (divadlo Archa, Polský institut v Praze)
- 4. 11. 2009
- Debata studentských vůdců z roku 1989, spolupráce s ČT (20.00 – ČT 24)
- Vernisáž výstavy Na frontě studené války (Americké centrum Velvyslanectví Spojených států v Praze, Tržiště13, Praha 1 - Malá Strana, od 17.30 hodin)
- 9. 11. 2009 – tisková konference k významnému přírůstku na webových stránkách ÚSTR (velká zasedací místnost Ústavu pro studium totalitních režimů – Siwiecova 2, Praha 3 – 1. patro – akreditace na mailu press@ustrcr.cz)
- 11. – 12. 11. 2009 – seminář Ústavu a Archivu „Bezpečnostní složky a pád komunistického režimu” k listopadovým událostem roku 1989 a k podílu bezpečnostních složek na nich. (seminář je přístupný novinářům po akreditaci na mailu press@ustrcr.cz) – velká zasedací místnost Ústavu pro studium totalitních režimů – Siwiecova 2, Praha 3 – 1. patro
Diskusní panely:- I. panel: Vedení ministerstva vnitra a Státní bezpečnosti
- II. panel: Role represe v roce 1989
- III. panel: Informační systémy Státní bezpečnosti a likvidace operativních svazků
- IV. panel: Činnost zpravodajských složek Státní bezpečnosti
- 14. 11. 2009 – slavnostní večer k zahájení souboru výstav My jsme to (ne)vzdali, Rudolfinum
- 16. 11. 2009
- Slavnostní předávání ocenění boje za demokracii a svobodu – medailí Václava Bendy – Ústav pro studium totalitních režimů
- Vernisáž výstavy Pohledy 1989 – dvacet let po pádu železné opony. Výstava vznikla ve spolupráci městské části Praha 6, o.s. Post Bellum, ÚSTR a ABS. (Písecká brána, K Brusce 5/208, Praha 6, Hradčany v 17 hodin)
- 17. 11. 2009
- Ve spolupráci s Opona, o.p.s. rekonstrukce studentského pochodu
- Ve spolupráci s ČT komponované odpoledne na téma 20 let poté (ČT 1, 2, ČT 24)
- Zahájení výstavy „Historie 20. století na Náměstí republiky“ spojená s autogramiádou knihy Václava Klause – výstava potrvá do 30. listopadu (ve spolupráci s městkou částí Praha 1) – náměstí Republiky
- 18. 11. 2009 – Křest knihy Občanské fórum, den první mapující vznik Občanského fóra. Kniha vychází ve spolupráci s městkou částí Praha 1 a obsahuje přepis jednání, dokumenty a fotografie z přelomových událostí.
- 20. 11.2009 – Seminář pro učitele dějepisu a základu společenských věd: Dějepis a občanská výchova – pořádáno ve spolupráci s Ministerstvem školství mládeže a tělovýchovy ČR. Po skončení semináře bude prezentováva nová webová stránka Ústavu pro studium totalitních režimů „1989-cestaklistopadu.cz“, která je určena především jako metodická pomůcka pro výuku našich nejmodernějších dějin.
Zdrojem řady informací užitečných při přípravě článků o událostech roku 1989 může být také speciální webová stránka Ústavu pro studium totalitních režimů, kterou připravuje ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek.
Primárním pramenem, který odhaluje vnímání událostí optikou bezpečnostních složek jsou denní situační zprávy počínaje dnem 13. března 1989.
Zajímavou částí webového projektu je část Mezinárodní spolupráce, kde jsou naskenovány dohody o spolupráci mezi bezpečnostními aparáty Československa a:
- Výborem Státní bezpečnosti Svazu sovětských socialistických republik (KGB)
- Ministerstvem vnitra Maďarské lidové republiky
- Ministerstvem vnitra Německé demokratické republiky (STASI).
Jedná se o vůbec první zveřejnění mezistátních dohod v tomto rozsahu a budou přibývat smlouvy s dalšími státy (např. Kuba...)
Veřejnosti jsou též zcela dostupné záznamy z porad ministra vnitra ČSSR a jeho kolegia, rozkazy náčelníka I. správy SNB (rozvědky) a rozkazy náčelníka Hlavní správy Vojenské kontrarozvědky. „Kdokoliv tak má možnost udělat si obrázek o tom, co se dělo v nejvyšších patrech bezpečnostních aparátů, jak hybatelé moci vnímali tehdejší události a k čemu se chystali,“ řekl k materiálům z předlistopadového ministerstva vnitra umístěným na webových stránkách ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.
Pro praktické využití je připravena také stručná chronologie událostí roku 1989 umístěná na odkazu.
Informace na webových stránkách jsou průběžně doplňovány.
Velmi významný přírůstek týkající se zahraniční rozvědky komunistické tajné policie, který nemá obdoby v celé Evropě, bude prezentován na tiskové konferenci 9. listopadu 2009 v 11.00 hodin v sídle Ústavu – Siwiecova 2, Praha 3.
V případě dotazů či žádostí o rozhovory mne neváhejte kontaktovat:
Jiří Reichl, tiskový mluvčí
Ústav pro studium totalitních režimů
Archiv bezpečnostních složek
gsm: +420 725 787 524
e-mail: press@ustrcr.cz