Aktivity v období předsednictví ČR v Radě EU

V rámci českého předsednictví Evropské unii připravuje Ústav pro studium totalitních režimů řadu akcí. Mezi nejvýznamnější z nich patří:

  • Slyšení v Evropském parlamentu „Svědomí Evropy a zločiny totalitního komunismu: 20 let poté” (Brusel, 18. března 2009)
    Cílem slyšení organizovaného ve spolupráci s Úřadem vlády ČR bylo projednání znění deklarace o jednotném přístupu totalitní minulosti, zejména iniciování procesu zřízení evropské platformy (instituce), která by se věnovala veškerým aspektům výzkumu a překonávání pozůstatků totalitních režimů v evropském kontextu. Tato nejvýznamnější akce navázala na pracovní setkání zástupců osmnácti zemí Evropské unie a Srbska, které se v listopadu 2008 konalo v Lichtenštejnském paláci v Praze.
    • Rezoluce O svědomí Evropy a totalitě schválena 2. dubna 2009 EP. Pro přijetí této rezoluce se vyslovilo 553 poslanců. Usnesení obsahuje závěry z veřejného slyšení v EP „Svědomí Evropy a zločiny totalitního komunismu: 20 let poté“ z 18. března 2009, které ÚSTR spolupořádal pod hlavičkou českého předsednictví a záštitou vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry (body 13-15). Usnesení vyzývá členské státy mimo jiné k založení Platformy evropské paměti a svědomí, která by podporovala spolupráci mezi institucemi zabývajícími se historií totalitních režimů, aby vytvořily celoevropské dokumentační středisko - památník obětem totalitních režimů a aby byl 23. srpen vyhlášen Evropským dnem památky obětí totalitních režimů.

     
  • Zahájení výstavy „Praha objektivem tajné policie“ (Brusel, budova Stálého zastoupení ČR při EU, 7.dubna 2009)
    Pozvánka na výstavu „Praha objektivem tajné policie“ (Brusel, 8.- 29.4.2009)
    Na jedenácti panelech budou prezentovány ještě nedávno utajované fotografie pořízené sledovači bývalé Státní bezpečnosti během slídění za občany někdejšího Československa i návštěvníky z ciziny. Zároveň se představí činnost ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek. Prezentována bude česko-anglická kniha „Praha objektivem tajné policie/Prague Through the Lens of the Secret Police“, z níž výstava vychází.
     
  • Mezinárodní konference „Odboj a odpor proti komunistickému režimu v Československu a ve střední Evropě“ (Praha, 15.–16. dubna 2009)
    Na konferenci budou prezentovány výsledky historického zkoumání, právní souvislosti i reflexe pamětníků z přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století z bývalého Československa, Německé demokratické republiky, Maďarska, Polska, Rumunska, Pobaltí a Ukrajiny. Zástupci ÚSTR i partnerských institucí budou věnovat pozornost jak metodám bezpečnostních složek sovětského bloku při jeho potlačování tak podpoře ze strany západních demokracií.
    Hlavními tématy budou otázka legitimity odboje proti komunismu, postavení jeho účastníků v současné společnosti a jeho uznání, rozdílné přístupy k rehabilitacím obětí komunistického režimu v nových členských zemích Evropské unie. Konference bude tlumočena do angličtiny a ruštiny a přenášena po internetu. Výstupem konference bude anglicky a česky vydaný sborník konferenčních příspěvků.

     
  • Mezinárodní konference „20 YEARS AFTER“ (Praha, Nosticův palác, září 2009)
    Konference bude věnována různým aspektům překonávání totalitní minulosti. Jednotlivé panely se zaměří na otázky paměti, politickou i morální rovinu vyrovnávání se minulostí, právní a bezpečnostní problémy a komparaci těchto zkušeností v jednotlivých postkomunistických státech. Výstupem bude sborník příspěvků v českém a anglickém jazyce.
     
  • Během následujících měsíců bude nadále pokračovat již prezentovaný projekt Paměť národa (www.pametnaroda.cz)
  • V období března–června bude ÚSTR organizovat badatelská sympozia Společenství evropské paměti.
     
  • V roce 2009 vydá ÚSTR první dvě čísla odborného periodika v anglickém jazyce Behind the Iron Curtain.

Datum zveřejnění: 3. 2. 2009
Datum aktualizace: 24.3.2009