Pracovní setkání zástupců „Institucí Pamětí národa“ v Praze
(pokračující jednání k vytvoření „platformy Evropské paměti a svědomí“ v rámci předsednictví ČR v EU a slyšení v Evropském parlamentu na jaře 2009)
Praha 7. listopadu 2008 - Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Úřadem vlády ČR pořádá ve dnech 10. a 11. listopadu workshop k jednomu ze záměrů předsednictví ČR v EU – vytvoření „platformy Evropské paměti a svědomí“, které je jedním z témat České republiky v rámci předsednictví v Evropské unii.
Pracovní setkání se uskuteční ve dnech 10. a 11. listopadu v Lichtenštejnském paláci v Praze. Kromě přednášejících z partnerských institucí Polska, Maďarska a Slovenska, byli pozváni také představitelé organizací, které se totožnými tématy zabývají, nebo usilují o vznik podobných institucí jako je Ústav pro studium totalitních režimů.
Například můžeme jmenovat:
Ivajlo Znepolski – ředitel Institutu pro výzkum soudobých dějin, Sofia, Bulharsko
Roumen Borisov – Comittee for Disclosing and Announcing affiliation of bulgarian Citizen to the State security and IS of Bulgarian National Army
Toomas Hiio – nově vznikající Ústav paměti národa - Estonsko (od ledna 2009)
Emanuelis Zingeris – předseda, The National Commission for The Evaluation of the Crimes of The Nazi and Societ Occupation Regimes in Lithuania, Litva
Dr. L.A.Csendes – prezident, CNSAS (Archive Securitate) - Rumunsko
Dr. Marius Oprea – prezident, IICCR (Úřad pro vyšetřování zločinů komunismu)
Corinna Noack-Aetopulos – ředitelka, Center for the Democracy and Reconciliation in the Southeast Europe (CDRSEE), Řecko
Mag. Andrea Valič – ředitelka, Study Centre for the National Reconciliation, Ljubljana, Slovinsko
Aleksandar Resanovic – ředitel, Center for Peace and Democracy Development (CPDD), Srbsko
Cílem této dvoudenního semináře je interpretace stanovisek jednotlivých institucí a dohodnutí společného postupu při prosazování myšlenky vytvoření „platformy Evropské paměti a svědomí“ coby zastřešující instituce, která bude koordinovat výstupy a prezentace jednotlivých národních historických ústavů, které mají napomáhat vyrovnání se s totalitními režimy v duchu hesla „Kdo nezná svoji minulost, je odsouzen ji opakovat:“
Pro média je vyhrazena úterní odpolední část programu, který se koná v Ústavu pro studium totalitních režimů, Havelkova 2, Praha 3 od 14.00. Pro akreditaci prosím zašlete mail na press@ustrcr.cz, všichni přednášející a účastníci jsou připraveni odpovídat na Vaše otázky.
Jiří Reichl
tiskový mluvčí
jiri.reichl@ustrcr.cz
press@ustrcr.cz
420 - 725 787 524
Fotografie ze semináře „Proces vyrovnání se s totalitní minulostí zemí střední a jihovýchodní Evropy Institucionální a právní rámec. Přístup k archívním materiálům.“
- Místo konání: Ústav pro studium totalitních režimů, Havelkova 2, Praha 3
- Doba konání: 11. listopad 2008, 14.00 hodin