Zahájení výstavy Na frontě studené války
Praha 24. února 2009 – Ředitelka Muzea hlavního města Prahy Zuzana Strnadová spolu s ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů Pavlem Žáčkem a autorem výstavy Prokopem Tomkem představili novinářům výstavu Na frontě studené války, která je k vidění v historické budově Muzea hlavního města Prahy do 3. května 2009.
Na vernisáži promluvil také major Matthew Kime, zástupce vedoucího Kanceláře pro obrannou spolupráci, Armáda Spojených států amerických. Jeho projev si můžete přečíst zde.
Fotografie z vernisáže (Muzea hl.m. Prahy, 24. 2. 2009)
Unikátní výstava o agentech chodcích (kurýrech), kteří přes tehdy vznikající železnou oponu přepravovali důležité informace a materiály, byla dnes odpoledne zahájena v historické budově Muzea hlavního města Prahy. Autorem výstavy Na frontě studené války, Československo 1948 – 1956 je historik Prokop Tomek, který se touto problematikou a osudy jednotlivých chodů zabývá dlouhou dobu. „Začalo to zhruba před deseti lety, kdy jsem v archivech poprvé našel falešné občanské průkazy a další doklady, kterými byli vybaveni agenti chodci, aby mohli působit na území Československa a vykonávat ilegální činnost. V tu chvíli se přede mnou začaly obkrývat většinou neznámé a mnohdy velmi pohnuté příběhy lidí, kteří působili jako agenti-chodci,“ řekl při zahájení výstavy Prokop Tomek.
Součástí doprovodného programu výstavy, je i řada přednášek určených nejen pro veřejnost, ale i pro školy:
- 10. 3. 2009: Martin Tichý – Život v uprchlických táborech
- 17. 3. 2009: Adam Hradilek – Příběh kurýra Miroslava Dvořáčka
- 24. 3. 2009: Libor Svoboda – Osudy účastníka třetího odboje genmjr. Miloše Knorra
- 31. 3. 2009: Prokop Tomek – Britská zpravodajská služba v Československu padesátých let.