Výstava „Volby - Jak jsme v historii (ne)volili?“
V roce 2011 uplynulo 65 let od prvních poválečných československých voleb. Dodnes se vedou diskuse nad otázkou, do jaké míry byly posledními svobodnými volbami před rokem 1989. Toto výročí bylo impulzem k realizaci výstavy k fenoménu voleb s názvem Volby – Jak jsme v historii (ne)volili?, kterou pořádá Národní muzeum ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů od 15. června 2011 v Národním památníku na Vítkově.
Výstava si klade stejné otázky jako řada voličů. Jaký význam a smysl mají volby? Je mechanismus parlamentních voleb funkční? Jakou roli hrají volby a možnost volit ve společnosti? Odpověď nachází v analýze voleb, které se konaly od konce 19. století až do současnosti. Prezentuje ji pomocí moderních interaktivních metod a modelových případů. „Potvrdili jsme si, že charakter voleb se v průběhu století moc neměnil. Měnily se jenom kulisy a data v kalendáři. Když porovnávám současné volby s těmi minulými, nejsme na tom zase tak zle,“ říká Tomáš Bursík, kurátor výstavy. Autoři se dívají na volby z pěti různých pohledů, z pohledu řadového i jednoho konkrétního voliče, politické strany, státu a médií.
Autoři expozice:
- Mgr. Tomáš Bursík – historik, vedoucí Oddělení novodobých českých dějin NM, komisař výstavy
- PhDr. Ivan Malý – historik, zástupce vedoucího Oddělení novodobých českých dějin
- PhDr. Milan Bárta – historik, vedoucí Oddělení zkoumání komunistické totalitní moci, ÚSTR
- Mgr. Jiří Urban – historik, Oddělení zkoumání komunistické totalitní moci, ÚSTR
Výstava Volby – Jak jsme v historii (ne)volili? potrvá od 15. června do 15. listopadu 2011 v budově Národního muzea – Národním památníku na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3.
Fotogalerie
Dobové fotografie a plakáty (zdroj: Národní archiv, Národní muzeum a Muzeum hlavního města Prahy)
Tisková konference, 13. 6. 2011
Ohlasy v médiích
- Studenti mohou na pražský Vítkov za historií voleb (Magazín ČN.cz, 13.6.2011)