Výstava o smělém plánu na vojenský puč je k vidění v Žatci až do srpna
Žatec 25. kvěnta 2010 – Až do 22. srpna bude v hlavní budově Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci k vidění výstava Žatec ve Třetím odboji. Odbojová skupina Praha–Žatec připravená ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů a Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci.
„Připadlo mi patřičné, abychom se podívali na podrobnosti odbojové skupiny Praha–Žatec, kolem níž existuje řada nejasných míst. Navíc, když každý den chodíme kolem míst, kde se tato odbojová skupina formovala. Proto jsem se rozhodl se obrátit na Ústav pro studium totalitních režimů a požádat o spolupráci na této výstavě. Myslím, že se nám podařilo shromáždit řadu zajímavých informací včetně mnoha předmětů ze soukromých sbírek. Ceníme si také informací pamětníků, kteří nám objasnili některá bílá místa,“ řekl na úvod ředitel muzea Jiří Kopica.
Jaromír Kalus, I. náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů ve své zdravici vyzdvihl zejména iniciativu Jiřího Kopici, který se s prosbou o spolupráci obrátil na Ústav pro studium totalitních režimů. „Je to skoro rok, co se na Ústav pro studium totalitních režimů obrátil pan ředitel zdejšího muzea Mgr. Jiří Kopica zda-li bysme nechtěli zde, v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci uspořádat přednášku a výstavu k onomu údajnému pokusu o ozbrojený vojenský převrat v roce 1949. Podobnými tématy se zabývá skupina III. Odboje pod vedením doc. Vébra a proto nám přišla tato nabídka jako dobrý nápad,“ řekl mimo jiné náměstek Kalus.
Za odborné pracovníky ÚSTR promluvil Libor Svoboda, který zdůraznil, že se jedná o první počin tohoto druhu. Vyzdvihl spolupráci mezi ÚSTR a Regionálním muzeem, která pomohla osvětlit některé dosud málo známé úseky našich dějin.
Tématem výstavy je případ odbojové skupiny Praha-Žatec, která údajně plánovala ozbrojený převrat komunistického zřízení. Do příprav puče, který měl vypuknout 8. března 1949 v Praze za účasti několika vojenských posádek i civilních odbojových skupin z Prahy a okolí, bylo zapojeno přes 300 osob. Dodnes není spolehlivě objasněno, zda se skutečně jednalo o autentický plánovaný převrat nebo o provokaci ze strany Státní bezpečnosti a 5. oddělení Hlavního štábu Ministerstva národní obrany. Většina zapojených osob však za svou účast na přípravách zaplatila vysokými tresty odnětí svobody, pět z nich bylo dokonce popraveno.
Fotografie z vernisáže výstavy
- Josef Gonic (1902–1949)
- Bohuslav Hubálek (1903−1949)
- Miloslav Jebavý (1911–1949)
- Karel Sabela (1917–1949)
- Vilém Sok-Sieger (1902–1949)