Výstava „Na frontě studené války“ v Příbrami

Příbram 17. září 2009 – Památník Vojna u Příbrami, jenž je součástí Hornického muzea v Příbrami hostí výstavu Ústavu pro studium totalitních režimů „Na Frontě studené války“. Ve čtvrtek 17. září byla výstava slavnostně zahájena ředitelem hornického muzea Josefem Velflem, 1. náměstkem Ústavu pro studium totalitních režimů Miroslavem Lehkým a historikem Vojenského historického ústavu Prokopem Tomkem, který se touto problematikou a osudy jednotlivých agentů - chodců zabývá dlouhou dobu. „Začalo to zhruba před deseti lety, kdy jsem v archivech poprvé našel falešné občanské průkazy a další doklady, kterými byli vybaveni agenti chodci, aby mohli působit na území Československa a vykonávat ilegální činnost. V tu chvíli se přede mnou začaly obkrývat většinou neznámé a mnohdy velmi pohnuté příběhy lidí, kteří působili jako agenti-chodci,“ řekl Prokop Tomek.

Ředitel Hornického muzea v Příbrami Josef Velfl vyzdvihl skutečnost, že část z lidí, kteří byli odsouzeni za ilegální přecházení hranic pracovala v uranových dolech a někteří z ních dokonce v Příbrami a tudíž prošli i táborem Vojna. „ Je proto logické, že zde výstava je, prostě sem patří,“ řekl Velfl.

Výstava je věnována tisícům neznámých spoluobčanů, kteří se po únoru 1948 rozhodli ze zahraničí aktivně bojovat proti komunistické moci v Československu. Na hranici mezi Východem a Západem probíhaly v letech 1948-1956 dramatické střety studené války. Tajné operace exilových zpravodajských skupin jsou v současnosti prakticky zapomenuté. Dnes hledáme jejich význam pro vývoj naší země i pro tradice boje za svobodu a demokracii.

Základní tematické okruhy výstavy:

  • Vznik, vývoj, struktura zahraničního zpravodajského odboje, jeho organizátoři, cíle a výsledky.
  • Různé formy přechodů hranic kurýrů a technická i operativní opatření proti nim.
  • Osobnosti z řad kurýrů a jejich technické vybavení.
  • Konkrétní případy perzekuce obyvatel Československa, kteří se na činnosti kurýrů podíleli.
  • Struktury bezpečnostního aparátu StB, SNB a PS, které stály proti zahraničnímu odboji.
  • Dobová propaganda a reakce režimu.

Fotogalerie

Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009) Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009) Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009) Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009) Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009) Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009) Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009) Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009) Vernisáž výstavy „Na frontě studené války“ (Příbram,  17. 9. 2009)

Jiří Reichl, tiskový mluvčí
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
gsm: +420 - 725 787 524
e-mail: jiri.reichl@ustrcr.cz