Vlastimil Maier (1932)

Vlastimil Maier se narodil 30. prosince 1932 v Postřelmově na Šumpersku. Otec Leopold Maier pracoval jako obchodní zástupce sklárny, po únorovém převratu jako dělník ve skladu. Maminka Hana byla zaměstnaná v textilní továrně, později zůstala doma se čtyřmi dětmi. V Postřelmově vychodil Maier obecnou školu. Po válce navštěvoval dvouletou obchodní školu v Šumperku. Poté nastoupil do podniku Moravské elektrotechnické závody (MEZ) jako úředník.

V roce 1950 s kamarádem založili protikomunistickou skupinu „Expres“. Tiskli a rozšiřovali letáky proti násilné kolektivizaci, zapálili stoh patřící státním statkům, ale také maskovaní a ozbrojení přepadávali komunistické funkcionáře a zastrašovali je, aby nezakládali JZD (například v Lesnici). Nakonec je udal strýc, kterému Maier také nosil letáky. Měl zálusk na sestřin majetek.

Vlastimil Maier byl zatčen 13. dubna 1951 v práci. Příslušníci StB ho odvezli na úvodní výslech do Šumperka. Při domovní prohlídce u něj našli zbraně. Vyšetřován byl přes půl roku v Olomouci. V listopadu 1951 ho brněnský soud odsoudil na patnáct let vězení za velezradu a sabotáž. Rodičům po vynesení rozsudku zabavili pole a krávu.

Hned po odsouzení Maiera převezli na Jáchymovsko. Přes ústřední lágr se nejprve dostal na tábor „12“, kde po nedávném útěku vězňů panoval tuhý režim. Hned od počátku nedokázal plnit normu, a tak skončil v korekci. V táboře vládl ukrutný hlad, vězni sbírali ze smetiště shnilé brambory. Krátce byl v táboře Nikolaj a pak ho přemístili na Barboru. Následně se dostal na tábor „L“, kde zůstal asi dva roky. Pracoval na tzv. Věži smrti na třídění rudy. Když ho převezli zpět na Nikolaj, byl už natolik zesláblý, že odmítl fárat. Na základě lékařských posudků byl proto po pěti letech na uranu přeložen do pevné věznice v Leopoldově. Po třech měsících na leopoldovských samotách se dostal na práci do lakovny.

Z Leopoldova ho podmínečně propustili v listopadu 1960. Po návratu do civilu nastoupit do podniku MEZ jako dělník. Zůstal tam až do důchodu. Dnes působí jako předseda Konfederace politických vězňů v Šumperku.

Pro přehrání videa musíte mít ve svém prohlížeči nainstalován Adobe Flash Player a povolen JavaScript.