Ústav pro studium totalitních režimů na veletrhu Svět knihy 2012
Ústav pro studium totalitních režimů se letos zúčastní mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, který se koná ve dnech 17.–20. května v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti.
Návštěvníci si budou moci u stánku ÚSTR zakoupit za zvýhodněné ceny publikace z produkce ústavu (za čtyři roky své existence ÚSTR vydal již přes sto titulů).
Ústav se svými partnery připravil také řadu doprovodných programů. Již v pátek 18. května ve 13 hodin se uskuteční beseda se vzácným hostem Kristianem Feigelsonem, filmovým historikem a profesorem na pařížské Sorbonně a zároveň editorem sborníku Film a stalinismus, který nedávno ÚSTR vydal. V sobotu 19. května v 17 hodin pak s Kristianem Feigelsonem ve Francouzském institutu proběhne debata spojená s promítáním francouzského filmu Doznání o procesu s Rudolfem Slánským.
Ceněnému komiksu Ještě jsme ve válce, který ústav vydal společně se sdružením Post Bellum a nakladatelstvím Argo, budou věnovány hned dvě debaty. První, v pátek 18. května v 10 hodin, se bude zabývat především vztahem orální historie a komiksu, během druhé (také v pátek v 17 hodin) budou mít čtenáři možnost setkat se přímo s autory zmíněného díla. Na veletrhu proběhne společně s nakladatelstvím Vyšehrad i prezentace nového vydání knihy historika Jana Rychlíka Češi a Slováci ve 20. století, a to 19. května ve 14 hodin. Členové skupiny vzdělávání ÚSTR pak v neděli 20. května ve 12 hodin představí nové multimediální DVD Obrazy (z) kolektivizace i řadu dalších aktivit a pomůcek nejen pro učitele.
Podrobný rozpis doprovodného programu Ústavu pro studium totalitních režimů
Orální historie komiksu
pátek 18. května, 10:00–10:50, Sál Rosteme s knihou, pravé křídlo
Vznik a osudy projektů Ještě jsme ve válce a O příbjehi, které převádějí lidskou zkušenost do komiksu. O tom, jak nelehké je zachytit osudy pamětníků československé historie do deseti stran a jak nahlédnout do každodenního života romské menšiny. Spolupořádá Komiksfest.
Beseda o knize Film a dějiny III. Politická kamera – Film a stalinismus
pátek 18. května, 13:00–13:50, Malý sál, pravé křídlo
Beseda o knize Film a dějiny III. Politická kamera – Film a stalinismus a kulturní politice 50. let s editory Kristianem Feigelsonem (Sorbonna) a Petrem Kopalem (ÚSTR).
Ještě jsme ve válce – Příběhy 20. století v komiksu
pátek 18. května, 17:00–17:50, Autorský sál, levé křídlo
Nejprodávanější z nových českých komiksů Ještě jsme ve válce vznikl jako výběr nejpůsobivějších svědectví z cyklu Příběhy 20. století. Poznejte se s Mikulášem Kroupou, Adamem Drdou a Davidem Bartoňem, kteří připravili námět a scénář, a s ilustrátorem Nikkarinem. Spolupořádá Český rozhlas – Rádio Česko.
Jan Rychlík: Češi a Slováci ve 20. století. Spolupráce a konflikty 1914–1992
sobota 19. května, 14:00-14:50, Literární kavárna, pravé řídlo – balkon
V letošním roce si připomínáme dvacet let od rozdělení Československa. Beseda s autorem knihy Češi a Slováci ve 20. století je tou nejlepší příležitostí ohlédnout se za touto důležitou etapou našich dějin. Besedu pořádá nakladatelství Vyšehrad, koeditor publikace.
Projekce filmu Doznání a debata o procesech v 50. letech
sobota 19. května, 17:00, Francouzský institut, Praha 1, Štěpánská 35
Promítání slavného filmu režiséra Costy-Gavrase (Francie 1970) o procesu s Rudolfem Slánským. Následovat bude debata s francouzským historikem Kristianem Feigelsonem (Sorbonna) a jeho českými kolegy Janem Kalousem (ÚSTR) a Janem Mervartem (Univerzita Hradec Králové).
Více na http://www.ifp.cz/Un-chapitre-d-histoire-au-cinema.
Obrazy z kolektivizace – o výuce soudobých dějin na českých školách
neděle 20. května, 12:00–12:50, Malý sál, pravé křídlo
Představení multimediálního DVD Obrazy( z) kolektivizace, Antologie ideologických textů a dalších vzdělávacích aktivit a pomůcek Skupiny vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů.