Za 68 korun na filmy o událostech roku 1968 aneb Filmový festival Film a dějiny 2008: 1968 – zmařené naděje (10.–14. června 2008)

Desítky známých i méně známých dokumentů z revolučního roku 1968 budou příští týden k vidění na pražském filmovém festivalu „Film a dějiny 2008: 1968 – zmařené naděje“.
Jeho tématem jsou události roku 1968 od počátku tzv. obrodného procesu až po nastupující normalizaci. Festival si klade za cíl kriticky reflektovat tento proces, očekávání veřejnosti, motivaci reformistů, možnosti jejich politiky a její limity. Mimo politickou reflexi se pokusí upozornit i na genezi filmových obrazů, záměry jejich tvůrců a posun významu děl v odlišných časových i společenských kontextech.
V rámci festivalu budou promítnuty dobové dokumenty i současné dokumenty, umělecké reflexe, zahraniční snímky i normalizační filmy deformující skutečnost. Všechny projekce budou uvedeny odbornými lektory.
Největším překvapením jak pro diváky, tak pro samotné historiky bude unikátní normalizační “dokument“ Vlastenci bez masky (1971), jehož některé pasáže sice promítala ČT (např. v nedávno uvedeném střihovém triptychu Viktora Polesného „Naděje“), ale který jako celek dosud nebyl nikdy prezentován. Historici pouze ví, že je natočen na 534 metrů filmového materiálu a tak pouze tuší, co by mohl skrývat. Vlastenci bez masky se budou promítat v sobotu 14.6. v 15 hodin v kině Aero.

Součástí festivalu, konaného v kině Aero budou i besedy s pamětníky, filmaři a žurnalisty. Večerní projekce jsou plánovány na Střeleckém ostrově, poslední festivalový den pak na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Něco o programu:
Festival má tři základní linie, které na sebe navazují.:

  • dopolední vzdělávací blok projekcí a mluveného slova je primárně určen školám, v sobotu bude tato sekce představena veřejnosti
  • odpolední blok je určen náročnějším zájemcům, kteří přijdou do kina i v méně atraktivní čas. Je tvořen dokumenty a méně známými filmy. Jeho součástí jsou přednášky historiků a filmových vědců, na úvod a závěr festivalu jsou zařazeny veřejné debaty tematizující „osmašedesátnické“ mýty, kterých se účastní historici, novináři i pamětníci
  • večerní blok (Aero, Střelecký ostrov, Náměstí Jiřího z Poděbrad) má ambici oslovit širokou diváckou obec, proto je obsazena těmi nejatraktivnějšími tituly.

Organizátorem festivalu je Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), hlavním partnerem je kino Aero. Záštitu nad projektem převzala starostka městské části Praha 3, paní Milena Kozumplíková, spoluorganizátor projektu je městská část Praha 3, partnerem projektu je i časopis Respekt, který se podílí na organizaci úvodní debaty a Kinematograf Bratří Čadíků na Střeleckém ostrově.

Zatímco projekce v kině Aero jsou za symbolické vstupné 68 korun, promítání na Střeleckém ostrově a také na Náměstí Jiřího z Poděbrad, jsou zdarma.
Více informací najdete na http://old.ustrcr.cz/cs/festival-film-a-dejiny-2008

Kontakt pro novináře:

Jiří Reichl, tiskový mluvčí ÚSTR – 725 787 524, jiri.reichl@ustrcr.cz
Jaroslav Pinkas: koordinátor projektu: jaroslav.pinkas@ustrcr.cz, tel: 728 672 962 (po 15.00)

V Praze dne 4. června 2008