Nové publikace Ústavu pro studium totalitních režimů byly představeny
Praha 19. prosince 2008 – Ústav pro studium totalitních režimů dnes představil nové publikace, které se zabývají historií komunistického režimu a dopadem jeho činností na jednotlivé obyvatele Československa.
První z nich je kniha „Jeden ze zapomenutých mužů“ Ladislava Kudrny, která má podtitul Plukovník letectva Petr Uruba, pilot 311. československé bombardovací perutě, jako průvodce „krátkým“ 20. stoletím. Přináší zcela nový pohled na události našich novodobých dějin, které se bezprostředně týkaly československých letců, bývalých příslušníků RAF. Společně s plukovníkem letectva Petrem Urubou projdeme mezníky československých dějin, jež bezprostředně ovlivnily jejich osudy. Naše cesta začne ve třicátých letech 20. století a skončí sametovou revolucí. Poprvé je veřejnosti v ucelené formě prezentována problematika perzekuce bývalých příslušníků královského letectva nejen u armádního, ale i u dopravního letectva po únoru 1948, nechybí náhled do trpkých padesátých let 20. století, do života ve stínu mocné StB, počátků rehabilitace v šedesátých letech a řada dalších nových pohledů do naší nedávné historie, jež z letců, kteří brázdili nebe nad Evropou a Třetí říší, udělala na mnoho let zapomenuté muže.
Jak je tedy patrné, nejedná se o biografii jednoho z nich – plukovník Uruba se stane „pouze“ naším průvodcem po dané problematice.
PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. (1975) – Absolvoval FF UK v Praze, obor nejnovější české dějiny. Autor knih: Když nelétali. Život našich letců v Polsku, Francii a Británii za 2. světové války. Libri, Praha 2003. Českoslovenští letci v německém zajetí 1940–1945. Naše vojsko, Praha 2005. Českoslovenští letci ve Velké Británii a válečné fenomény. Naše vojsko, Praha 2006. Na zemi a obloze západní Evropy. Příběh českého letce Stanislava Fejfara. Naše vojsko, Praha 2007. Odhodláni bojovat. Vlastenectví československých letců na pozadí válečných a politických událostí druhé světové války. Naše vojsko, Praha 2009. V současné době pracuje jako historik v Ústavu pro studium totalitních režimů, pro který připravuje novou knihu Bojovali a umírali v Indočíně. První vietnamská válka a Čechoslováci v cizinecké legii, jež vyjde v příštím roce.
Kniha Pohraniční stráž a pokusy o přechod státní hranice v letech 1951–1955 Pavla Vaňka se zabývá Pohraniční stáží jako jednou ze součástí bezpečnostních složek Československa po únoru 1948, systémem ochrany hranic s Německou spolkovou republikou a Rakouskem v první polovině 50. let a pokusy o jejich přechod. Téma je zpracováno na příkladu dvou jednotek – 5. chebské pohraniční brigády, která hlídala část hranic s Německou spolkovou republikou, a 4. znojemské pohraniční brigády, jež střežila část hranic s Rakouskem – a snaží se zdůraznit podobné a naopak rozdílné prvky v systému ochrany hranic obou brigád. Kniha popisuje vývoj ochrany státní hranice od února 1948 do roku 1950 a podrobně se zabývá systémem instalovaným začátkem roku 1951, který s určitými úpravami sloužil až do pádu režimu v roce 1989. Charakterizuje vývoj struktury a organizace výše zmíněných brigád, jednotlivá nařízení, která ministerstvo vnitra postupně vydávalo a jež vážně omezovala život obyvatel hraničních pásem, a přijatá ženijně-technická opatření.
Poslední část se věnuje pokusům o překročení státní hranice včetně charakteristik zadržených, jejich věku, profese nebo důvodů, které je k pokusu o útěk přiměly.
Pavel Vaněk (1967) – Vystudoval český jazyk a historii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jako archivář působil několik let v Archivu Ministerstva vnitra, nyní pracovník Archivu bezpečnostních složek, pracoviště Kanice u Brna. Pečuje o archivní fondy Pohraniční stráže. Ve volném čase se zabývá historií útvarů Pohraniční stráže a pokusy o přechod státní hranice.
Poslední publikací je Mnichov 1938 a česká společnost, což je sborník ze sympozia, které se konalo v Ústavu pro studium totalitních režimů 18. září tohoto roku.
Sborník přináší sedm příspěvků předních českých a německých historiků – Roberta Kvačka (Mnichovské desatero), Václava Kurala (Hitlerova odložená válka za zničení ČSR), Hanse Henninga Hahna (Oldenburský projekt Sudetoněmecké dějiny – Základní otázky a oblasti výzkumu), Evy Hahnové („Mnichov“ v kontextu (sudeto)německých dějin), Miloše Trapla (Český politický katolicismus a Mnichov), Ladislava Kudrny (Padlí vojáci československé armády v době branné hotovosti státu v roce 1938) a Zdeňka Hazdry (Mnichovské dny jako milník ve vztahu šlechty a novodobé české společnosti).
Fotografie z tiskové konference 19. 12. 2008
Jiří Reichl
tiskový mluvčí
Ústav pro studium totalitních režimů
Havelkova 2, 130 00 Praha 3
gsm: +420 725 787 524
email: press@ustrcr.cz, jiri.reichl@ustrcr.cz