Reakce na Výzvu Odborné sekce školství ÚV KSČM

Praha 20. ledna 2009 – Ústav pro studium totalitních režimů důrazně protestuje proti spojování Ústavu s neonacismem a pogromy, jak se snaží naznačit Marta Semelová z KSČM ve své Výzvě Odborné sekce školství ÚV KSČM. Tyto fenomény, včetně antikomunismu, Ústav naopak podrobuje vědeckému výzkumu v souladu se zákonem, kterým byl zřízen. Konkrétně jde o období (1938–1989).

Věříme, že éra shora nařízeného „objektivního výkladu dějin“ skončila s nastolením demokratického režimu v listopadu 1989 a koncem vlády KSČ.
Odborná komunita (nehledě na politickou příslušnost či sympatie) se shoduje na tom, že jednotný výklad dějin je nebezpečnou fikcí a historie se vytváří pomocí vědecké diskuse.

K poznání moderních dějin se snaží přispívat také nedávno zřízená Skupina vzdělávání Ústavu, která za svou krátkou existenci již vydala vzdělávací DVD "1968 - Zmařené naděje", které obsahuje přes osmdesát filmových ukázek a více než 50 metodických listů. Ve zkušební verzi je na adrese http://old.ustrcr.cz/cs/antologie-ideologickych-textu připravena antologie ideologických textů z doby komunismu, jež má ukázat principy manipulování výkladu dějin v době komunistické diktatury.
Na jaře bude spuštěno komunitní webové fórum pro učitele dějepisu. Fórum bude určeno k výměně zkušeností s výukou moderních na našich školách, která dosud bohužel mnohdy končí druhou světovou válkou.
O tom, jak pracuje vzdělávací skupina Ústavu se mohou zájemci přesvědčit na veřejném semináři „JAK UČIT O KOMUNISMU“ 19. února 2009 v budově Ústavu. Seminář je určen pro učitele dějepisu středních škol a odbornou veřejnost.

K zásadám skupiny vzdělávání ÚSTR patří především:

  • otevřenost výkladu
  • seznamovat, ne manipulovat
  • poskytovat podpůrný materiál ne vnucovat hotové postoje k historii
  • výklad dějin jako otevřený proces
  • výuka na školách nemá vést "k objektivnímu výkladu dějin“, ale ke kritickému přemýšlení o nich

Více informací o této součásti Ústavu lze nalézt na těchto odkazech:

Dnes je již naprosto zřejmé, že systém komunistického školství byl řízen politicky a „objektivní výklad dějin“ byl pustou manipulací vedoucí k upevnění moci vládnoucí komunistické strany. Rétorika zmiňované výzvy tuto skutečnost bohužel potvrzuje.

Jiří Reichl
tiskový mluvčí
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
gsm: +420 – 725 787 524
email: press@ustrcr.cz