Jan Kloda (1926)

Jan Kloda (1926) se narodil ve Vělopolí na Těšínsku. Jeho otec pracoval v koksovně, matka v domácnosti. Oba rodiče se hlásili k polské národnosti.

Po záboru Těšínska Německem získala rodina Klodova německé občanství. Pokud by je odmítli, putovali by do koncentračního tábora. Roku 1942 tak musel narukovat do wehrmachtu nejstarší z bratrů Klodových Karel a o dva roky později i samotný Jan.

Byl přidělen do Francie, kde prodělal výcvik. Po spojenecké invazi se jeho jednotka účastnila ústupových bojů, během nichž utrpěl lehké zranění. Po třech týdnech v lazaretu byl přidělen na obranné pozice na Rýně a zanedlouho se mu podařilo dostat do zajetí.

V listopadu 1944 vstoupil do armády generála Anderse. Po krátkém pobytu v polském sběrném táboře byl před Vánoci 1944 převezen do Egypta, kde prodělal tankistický výcvik. Zde se také začal zabývat studiem Bible. Dalších bojů se nakonec nezúčastnil a po skončení války se vrátil zpět do Vělopolí.

Začal pracovat na šachtě a po večerech studoval Bibli. V červnu 1949 vstoupil do Církve adventistů sedmého dne.

V listopadu 1950 nastoupil vojenskou službu u PTP v karvinských dolech. Jako adventista se v sobotu odmítal účastnit jakýchkoliv akcí. Když odmítl složit přísahu, skončil ve vojenském vězení. Druhý den putoval do vojenské věznice v Olomouci, odkud jej po krátkém výslechu přidělili k pracovnímu komandu v Libavé. 16. ledna 1951 mu soud vyměřil za vyhýbání se služební povinnosti tři roky odnětí svobody.

Poté co došlo k hromadnému útěku z olomoucké věznice, byla pracovní komanda zrušena a vězni staženi zpět. Jan Kloda působil jako chodbař, v sobotu pracovat nemusel, střídal se se svědkem Jehovovým, který nepracoval v neděli.

V listopadu 1951 jej převezli do věznice v Opavě, odkud byl s dalšími vězni odsouzenými za víru zanedlouho eskortován do Leskova u Brna na práci v kamenolomu.

Po čase se ocitl opět v opavské věznici a byl nasazen do cihelny. Když odmítl pracovat v sobotu, ostříhali jej dohola a poslali na samotku, kde strávil měsíc téměř o hladu.

Poté jej čekal převoz na tábor Nikolaj na Jáchymovsku, kde pracoval na stavbě přehrady. Po několika týdnech byl přidělen na tábor Barbora. Jelikož i nadále odmítal pracovat v sobotu, musel pokaždé stát v pozoru před velitelským barákem. V neděli navíc končil zavřený v korekci. Po čase mu velitel tábora učinil nabídku, že pokud nastoupí na práci pod zem, bude mít sobotu volnou. Pracoval tedy na těžbě uranu, a to až do roku 1953, kdy se po dvou a půl letech dočkal propuštění.

Další povolávací rozkaz Jan Kloda spálil, a tak musel po čase narukovat zpět do Karviné k PTP. Protože nezměnil názor, byl v prosinci 1954 odsouzen k dalším čtyřem letům vězení. Putoval opět na Jáchymovsko, kde prošel tábory Barbora a Nikolaj. Na svobodě se ocitl po amnestii v roce 1957.

Poté pracoval jako civilní zaměstnanec na dole Doubrava. V roce 1968 šířil cyklostylem náboženskou literaturu. Po roce 1989 byl po mnoha průtazích rehabilitován.

Rodina Klodových Jan Kloda s matkou Jan Kloda Jan Kloda s manželkou Vojákem Andersovy armády Vojákem Andersovy armády V Egyptě V Egyptě V Egyptě V Egyptě Vojenská knížka Vojenská knížka Vojenská knížka Potvrzení o demobilizaci Rozsudek nad Janem Klodou Rozsudek nad Janem Klodou Rozsudek nad Janem Klodou Rozsudek nad Janem Klodou Rozsudek nad Janem Klodou Rozsudek nad Janem Klodou

Pro přehrání videa musíte mít ve svém prohlížeči nainstalován Adobe Flash Player a povolen JavaScript.