Osudy našich sousedů

Svobodu nikdo nezaručí ...

Obálka sborníku - ilustrační foto

Svoboda není zaručena. Není zaručeno, že někde nevyleze nějaký blbec a někoho zase nezfamfrní, tak jako se to stalo nám,“ říká generálmajor v.v. Tomáš Sedláček, který za svobodu bojoval za 2. světové války a po roce 1948 ho komunisté ve vykonstruovaném procesu odsoudili na doživotí. Jeho portrét spolu s dalšími 23 byly k vidění od 25. února do 8. března na výstavě Osudy našich sousedů v Písecké bráně.

Dne 25. února si připomínáme smutné kulaté výročí. 60 let uplynulo od chvíle, kdy na Václavském náměstí oznámil Klement Gottwald, že „prezident jeho návrhy přijal“. V tehdejším Československu začal čtyřicetiletý komunistický totalitní režim, který má na svědomí jen za prvních patnáct let 242 lidí popravených pro politické trestné činy, 174 zastřelených lidí při pokusu o přechod čs. hranic, 88 lidí usmrcených v elektrických drátěných zátarasech na státní hranici, dosud neznámý počet lidí umučených a zavražděných, statisíce lidí uvězněných pro politické trestné činy, miliony lidí okradených o majetek.

Události února 1948 jsou všeobecně známé. Vidíme ale za „historickými“ čísly konkrétní lidské osudy? Právě proto úřad městské části Prahy 6 ve spolupráci se sdružením nezávislých novinářů Post Bellum (z lat. po válce), Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem Rádiem Česko připravil k tomuto výročí výstavu s názvem Osudy našich sousedů.



Výstava Osudy našich sousedů pokračuje

Výstava pro velký úspěch, který sklidila, pokračovala v prostorách Úřadu městské části Praha 6 a to od 28. 3. do 16. 4. 2008. Její slavnostní zahájení se konalo 2. dubna 2008. Návštěvníci se mohli seznámit s portréty dvou desítek osobností z Prahy 6, účastníků II. nebo III. odboje a těch, kteří byli postiženi nacistickou nebo komunistickou perzekucí. Výstava byla pořádána ve spolupráci Ústavu pro studium totalitních režimů, městské části Praha 6, občanského sdružení Post Bellum a Českého rozhlasu - Rádio Česko.

A nyní se výstava vydává na dva roky trvající cestu po pražských středních a základních školách. Její pouť začala na ZŠ Petřiny Sever. Výstava byla přístupná v budově školy ve všední dny od 17. dubna do 16. května 2008 v době od 14.00 do 16.00 hodin.

úterý 29. dubna 2008 se od 14.00 do 20.00 ve škole konal maratón četby z knih Jiřího Stránského. Od 17 hodin proběhla beseda s autorem. Knihy pro výběr úryvku byly k dispozici na místě.

Obě akce se konaly v rámci projektu ZŠ Petřiny sever „Život v nesvobodě“ vzniklého ve spolupráci s MČ Praha 6, Ústavem pro studium totalitních režimů a občanského sdružení Post Bellum a to přímo v budově ZŠ Petřiny sever, Na Okraji 305, Praha 6.



Vernisáž výstavy „Osudy našich sousedů“ - Písecká brána Praha 6, 25.2.2008

Vernisáž výstavy proběhla 25. února v 16:30 za účasti pana primátora hlavního města Prahy P. Béma, starosty městské části Praha 6 T. Chalupy, starostky městské části Praha 3 M. Kozumplíkové, ředitele ČRo V. Kasíka, náměstka Ústavu pro studium totalitních režimů M. Lehkého a předsedy občanského sdružení Post Bellum M. Kroupy a mnoha žijících pamětníků.

Fotogalerie z vernisáže výstavy

Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů Foto z vernisáže výstavy Osudy našich sousedů

Sborník výstavy