Kurýři a převaděči na Šumavě v padesátých letech 20. století
Ve čtvrtek 1. listopadu 2012 proběhla v prostorách Muzea Policie České republiky konference Kurýři a převaděči na Šumavě v padesátých letech 20. století, která vyvrcholila podvečerní vernisáží výstavy Králové Šumavy.
Úvodního slova ke konferenci se ujala ředitelka Muzea Policie České republiky PhDr. Marcela Machutová spolu s Plk. PhDr. Eduardem Stehlíkem, prvním náměstkem ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů.
Ve třech přednáškových panelech vystoupili se svými příspěvky badatelé nejen z Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek, ale také historici z Vojenského historického ústavu a Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Jednotlivé příspěvky tvořily velmi komplexní obsah – od vojenských struktur, kroků bezpečnostních složek proti převaděčům, výcviku kurýrů, až po osobní příběhy vybraných kurýrů a převaděčů (dobovým označením agentů-chodců). Závěrečný příspěvek týkající se archiválií k tématu „Králů Šumavy“ pak uzavřel vhled do problematiky dalšími možnostmi výzkumu.
Hřebem celého dne byla pak vernisáž výstavy Králové Šumavy, na jejímž vzniku se podílel Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Prachatickým muzeem. Tato výstava byla již s úspěchem představena v muzeích v Prachaticích a Tachově a v Praze je k vidění v Muzeu Policie České republiky do konce února 2013.
Živé diskuse nejen po dobu konference, ale také při vernisáži výstavy, ještě více umocnila přítomnost dvou pamětníků z řad převaděčů, Františka Zahrádky a Františka Wiendla, kteří posluchače i badatele poctili svou přítomností a přispěli k tématu vlastními vzpomínkami.
Zájem médií o expozici Králové Šumavy dokládá důležitost připomínání si vlastní minulosti a znovu tak otevírá příběhy, při kterých jednotlivci s nasazením vlastního života pomáhali československým občanům při jejich cestě na Západ.
Fotogalerie
Ohlasy v médiích
- Králové Šumavy zamířili do Prahy – obsahuje rozhovor s vedoucím skupiny výzkumu protikomunistického odboje a odporu Liborem Svobodou (www.ceskatelevize.cz, ČT24, 1. 11. 2012)
- Muzeum Policie věnuje konferenci a výstavu poúnorovým převaděčům přes hranici – obsahuje audio: Převaděčství po roce 1948 přiblížil ve Světě o osmé Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů (www.rozhlas.cz, 1.11.2012)