Prezentace knihy „Občanské fórum, den první - Vznik Občanského fóra v dokumentech a fotografiích“
Praha 18. listopadu 2009 - Den před 20. výročím vzniku Občanské fóra, se na stejném místě v Činoherním klubu v Praze konala prezentace knihy „Občanské fórum, den první. Vznik Občanského fóra v dokumentech a fotografiích“. Kmotrem knihy se stal senátor a někdejší mluvčí Charty 77 Alexandr Vondra, který večer 19. listopadu 1989 v Činoherním klubu z podstatné části moderoval.
Kromě historického úvodu obsahuje kniha vydaná ve spolupráci s Městskou částí Praha 1 úplný přepis audionahrávky ustavujícího setkání Občanského fóra s příslušným poznámkovým aparátem, šest dokumentů z provenience Státní bezpečnosti zachycující pohled komunistické totalitní moci na tyto události a v neposlední řadě také dva DVD disky s videozáznamy Originálního videožurnálu a kameramana Richarda Krause, který je zrekonstruoval do prezentované podoby. „Byly to asi tři měsíce práce, musel jsem se vlastně ty video záznamy naučit zpaměti a pak je sloučit s audio nahrávkou. Domnívám se však, že informace v knize obsažené budou pro mnoho lidí velmi zajímavé,“ řekl Kraus.
Dalším z hostů slavnostního křtu byl starosta Prahy 1 Petr Hejma, který na Činoherní klub vzpomínal jako na místo vzrušených debat revolučních dnů v listopadu a prosinci 1989. „Jsem rád, že tato publikace vznikla v naší spolupráci, protože se domnívám, že je nutné připomínat naši historii a Občanské fórum je její důležitou a nedílnou součástí,“ řekl Hejma.
Vzrušenou diskusi v závěru vzbudila faksimile jednoho z dokumentů z 21. listopadu 1989, v němž Státní bezpečnost tvrdí, že informace o Občanském fóru získala od tajného spolupracovníka s krycím jménem „Gogh“. Kmotr knihy Alexandr Vondra uvedl, že kolem publikace je tak trochu „dusno“ kvůli zveřejnění tohoto záznamu. „Já prohlašuji, že Josku Skalníka znám velmi dlouho, velmi si vážím toho, že jsem mohl být vedle něj a spolupracovat s ním a že mne nikdy nepodtrhl. To, že se nějaké dokumenty objevují v této knize, považuji za fakt, se kterým je třeba dál pracovat“. Prostor k vyjádření dostal i Josef Skalník. „To, co tam píšou, je lež, já sem nikdy nespolupracoval,“ prohlásil. John Bok své emocionální prohlášení paradoxně zakončil slovy, že „všichni dávno víme, že existuje svazek Gogh, Black a Ohio...“ Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček potvrdil předběžnou domluvu s J. Skalníkem o dohledání veškerých relevantních informací v Archivu bezpečnostních složek a jejich společnou prezentaci veřejnosti v průběhu příštího týdne.
Fotografie Jaroslava Kořána z jednání Občanského fóra v neděli 19. listopadu 1989
Jaroslav Kořán se narodil v roce 1940 v Praze. V letech 1963–1968 vystudoval filmovou fakultu AMU, v letech 1970–1973 pracoval jako scenárista filmového studia Barrandov. V roce 1973 byl zatčen a vězněn do roku 1974. Do filmového studia se již vrátit nemohl, věnoval se proto překladům z angličtiny a němčiny (H. Miller, R. Dahl, K. Vonnegut, K. Kesey). Fotografoval, podílel se na vydávání samizdatových publikací, pořádání výstav nonkonformních výtvarníků, byl jedním z představitelů opoziční kultury. Po revoluci se v letech 1990–1991 stal primátorem hlavního města Prahy a od roku 1995 je ředitelem společnosti Gallery – agentury a nakladatelství specializovaného na výtvarné umění.
Poznámka: Tyto fotografie nejsou součástí publikace Občanské fórum, den první - Vznik Občanského fóra v dokumentech a fotografiích a zveřejňujeme je s laskavým souhlasem autora.