Konference o pádu režimů ve střední Evropě začíná již za týden
Praha 29. září 2009 - Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s Ministerstvem kultury ČR a s agenturou pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast EACEA v rámci připomínek 20. výročí pádu komunistického režimu v Československu pořádá 6. a 7. října v Nosticově paláci v Praze mezinárodní konferenci „20 Years After - Komunistické režimy ve střední a východní Evropě jako společné dědictví“.
Konference 20 Years After se zúčastní téměř čtyřicet historiků, politologů a sociologů z mnoha zemí. Účast potvrdilo pět hostů z USA, čtyři z Německa, sedm z Rumunska, dva z Bulharska, dva ze Slovinska, šest ze Slovenska, jeden z Bulharska, jeden z Ukrajiny, jeden z Rakouska a jeden z Kanady. Místem konání konference je Konírna Nostického paláce na Maltézském náměstí v Praze. Konferenční jazyky jsou angličtina a čeština, simultánní tlumočení je zajištěno. První konferenční den je zajištěno i tlumočení do němčiny.
20 Years After je významnou mezinárodní konferencí k 20. výročí pádu železné opony ve střední a východní Evropě, která předznamenává řadu vzpomínkových akcí, výstav a konferencí.
Konference se zabývá dědictvím nedemokratické minulosti zemí střední a východní Evropy se zaměřením na méně obvyklá témata a metodické postupy. Narozdíl od dosavadní převládající tradice, která se soustředí především na „velké“ politické dějiny a zdůrazňuje zejména diskontinuitu, se tato konference pouští i do zkoumání běžnějších každodenních vzorců chování a do pohledu na „staré“ sociální sítě v post-komunistických podmínkách. Klíčovým tématem konference je institucionální vyrovnávání se s minulostí, které bude prezentováno v komparativním pohledu „transitional justice“, tedy v oboru, který je na Západě již etablován, avšak ve střední a východní Evropě zatím zůstává mimo hlavní proud.
V sekci „Transitional Justice“ je nejvíce příspěvků. Referenti se v ní budou věnovat různým aspektům lustračního procesu i obecnějším souvislostem transitional justice. Martin Mejstřík v této sekci promluví o českém soudnictví po roce 1989.
V sekci Transformace bezpečnostních sborů osvětlí historici situaci proměny tajných služeb, původně jednoho ze základních pilířů nedemokratického systému, do současné podoby – příspěvky se budou věnovat situaci v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku i Česku.
Aktuálním problémům výuky historie je věnována sekce Konceptualizace historie v primárním a sekundárním školství v (post-) totalitní době. Historii jako nástroj vládní politiky a politického vzdělávání nebo historické vzdělávání sloužící jako indoktrinace popíše několik příspěvků. Historici zde například ozřejmí problémy s výukou nejnovějších dějin ve školách v zemích bývalé Jugoslávie.
Kontinuitu či diskontinuitu sítí ustavených za totality bude zkoumat sekce „Staré“ sítě v post-komunistických podmínkách. Další sekcí je Životní styl a kultura každodennosti v pozdním komunismu. Zde se odborníci budou zabývat mj. aktuálním duševním dědictvím filmů a divadel závěrečných let komunistického režimu.
V sekci posterů bude několik panelů věnováno sekci Proč padl komunismus v ČSSR.
Informace o konferenci najdete na stránkách www.20yearsafter.eu.
Vybrány byly ty nejzajímavější a nejhodnotnější příspěvky z více než sedmdesáti přihlášených. Příspěvky do konference procházely recenzním řízením mezinárodního programového výboru ve složení:
- Vojtěch Ripka, Institute for the Study of Totalitarian Regimes, Czech Republic
- Pál Germuska, Institute for the History of the 1956 Hungarian Revolution, Hungary
- Vasil Kadrinov, Hannah Arendt Center in Sofia, Bulgaria
- Marius Oprea, Institute for the Investigation of the Crimes of Communism, Romania
- Slavomír Michálek, Historical Institute of the Slovak Academy of Science, Slovakia
- Aviezer Tucker, Gvirtzman Memorial Foundation Fellow, Czech Republic
- Andreja Valič, Study Centre for National Reconciliation, Slovenia
VZHLEDEM K OMEZENÉ KAPACITĚ SÁLU VÁS ŽÁDÁME O PŘEDBĚŽNOU AKREDITACI NA MAILY: press@ustrcr.cz ; případně jiri.reichl@ustrcr.cz. A to do 30. září 2009.