Júlie Hrušková (1928)
Júlie Hrušková se narodila 18. května 1928 v Boskovštejně jako dcera hajného. Její otec Karel Hruška sloužil v revíru u Vranova nad Dyjí v hraničním pásmu, takže Julie znala velice dobře pohraničí. Po válce pracovala v Karlových Varech ve výrobně dámského prádla, později v brněnské gumárně Matador.
Na jaře 1948, po uchopení moci komunisty, ji známý z továrny požádal o pomoc při přechodu hranice do Rakouska. Julie souhlasila a rozhodla se rovněž emigrovat. V březnu 1948 úspěšně přešli hranice a dostali se až do uprchlického tábora nedaleko Lince. Júlie Hrušková nabídla svou spolupráci americkým zpravodajským službám a stala se převaděčkou. Tehdy se seznámila s americkým vojákem Frankem Fernetim a otěhotněla. Krátce poté, co zjistila, že je v jiném stavu, dostala za úkol převést tři lidi do Československa. Úkol úspěšně splnila, ale byla zadržena při návratu během osobní prohlídky v sovětské okupační zóně Rakouska. Sověti ji předali českobudějovické Státní bezpečnosti, odkud byla eskortována do Brna. Hrušková byla obviněna ze špionáže a prošla krutým vyšetřováním, jehož následkem potratila a málem zemřela na cele. Už nikdy nemohla mít děti.
V lednu 1950 byla odsouzena k patnácti letům vězení. Odseděla si celkem jedenáct let ve více než deseti věznicích. Nejdéle, osm let, byla internována v Pardubicích. Propuštěna byla předčasně na amnestii v roce 1960, poté se živila jako švadlena a studovala večerní Uměleckoprůmyslovou školu. Dnes žije na Břeclavsku. Prezident republiky Václav Klaus jí v roce 2012 propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy.
Pro přehrání videa musíte mít ve svém prohlížeči nainstalován Adobe Flash Player a povolen JavaScript.