Jednání Evropské archivní sítě
Dne 25. února 2013 proběhlo na půdě Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek jednání Evropské archivní sítě institucí spravujících dokumenty bezpečnostních složek (European Network of Official Authorities in Charge of the Secret-Police Files), kterého se zúčastnili zástupci Výboru pro zveřejňování dokumentů a zveřejňování vazeb občanů Bulharska ke Státní bezpečnosti a zpravodajské službě Bulharské lidové armády (COMDOS), Úřadu spolkového zmocněnce pro dokumenty státobezpečnostní služby bývalé NDR (BStU), Historického archivu maďarské státní bezpečnosti (ABTL), Institutu národní paměti – Komise pro vyšetřování zločinů proti polskému národu (IPN), Národní rady pro studium archivů Securitate (CNSAS) a Ústavu pamäti národa (ÚPN).
Prvním a nejdůležitějším bodem bylo projednání a schválení přijetí nových členů – pozorovatelů (observers) z pobaltských zemí – Litevského zvláštního archivu, Národního archivu Lotyšska a Estonského národního archivu, spravujících významné množství archivních materiálů sovětských bezpečnostních složek. Členové Evropské archivní sítě vnímají své rozšíření o tři nové instituce jako pozitivní krok, rozšiřující vzájemnou spolupráci, výměnu zkušeností, podporu komunikace o odborných otázkách a podporu zejména v oblasti správy a využívání archiválií bývalých komunistických bezpečnostních složek. Zároveň byla vyslechnuta zpráva o činnosti Slovinského národního archivu.
Po podání informací o aktuálních pracovních problémech jednotlivých členských institucí Evropské archivní sítě proběhla diskuse o dalších společných úkolech.
Na návrh německé delegace bylo většinovým rozhodnutím české předsednictví Evropské archivní sítě prodlouženo do konce roku 2013, kdy bude řádně předáno Historickému archivu maďarské státní bezpečnosti na dobu jednoho roku.
Součástí setkání byla prezentace průvodce po archivech jednotlivých členů Evropské archivní sítě (Handbook of the European Network of Official Authorities in Charge of the Secret-Police Files), vydaného ve spolupráci s IPN, představení činnosti Odboru informatiky a digitalizace Ústavu pro studium totalitních režimů i provozu Elektronického archivu na badatelně Archivu bezpečnostních složek.
- Role a význam institucí historické paměti (Praha, Senát Parlamentu ČR, 26.02.2013)