Jan Bednář (1953)
Jan Bednář, syn disidentky a novinářky Otky Bednářové, se narodil 1. února 1953 v Praze. Po srpnové okupaci roku 1968 odjeli s bratrem a matkou do Vidně a zvažovali emigraci (otec krátce předtím zemřel). Asi po dvou měsících se však rozhodli pro návrat do Československa. Otku Bednářovou pak na počátku 70. let vyhodili z práce.
Jan Bednář vystudoval gymnázium a po maturitě nastoupil na Vysokou školu ekonomickou v Praze. Ještě před vznikem Charty 77 se doma zapojili do výroby a distribuce samizdatu. S undergroundem se ale začal aktivně stýkat až v roce 1976 po procesu s Plastic People of the Universe.
Chartu 77 podepsal ihned na počátku roku 1977, kdy ještě studoval na VŠE. Protože odmítl svůj podpis odvolat, nebylo mu dovoleno složit závěrečnou státní zkoušku a ze školy byl vyloučen. Střídal různá zaměstnání, živil se jako fotograf, strojník ve vodárně nebo noční hlídač. Docházel na bytové semináře, podílel se na tvorbě Infochu, dodával informace Ivanu Medkovi do Vídně. Občas si ho estébáci předvolali k výslechu a zavřeli na 48 hodin. V roce 1979 byla v procesu s VONS odsouzena maminka Otka. Z výkonu trestu se vrátila ve zbědovaném zdravotním stavu.
Když počátkem 80. let režim zesílil represi vůči disidentům, a část z nich odjela do exilu, uvědomil si i Jan Bednář, že nechce prožít zbytek života v normalizačním prostředí na okraji společnosti a v roce 1981 se rozhodl pro emigraci. Vzdal se občanství a po vyřízení formalit odjel v červnu 1982 do Velké Británie.
Zpočátku našel pomoc u dalších emigrantů, jmenovitě u Ivana Kyncla. Již na podzim ale získal stipendium na Oxford, kam se na další tři roky odstěhoval. Po ukončení studií nastoupil v roce 1985 do československé redakce BBC v Londýně, příležitostně spolupracoval s Hlasem Ameriky.
V londýnské redakci BBC působil až do roku 1992, kdy se vrátil do Československa. Zapojil se do práce v různých českých médiích, krátce působil na Pražském hradě. V září 1994 nastoupil do Rádia Svobodná Evropa. V současnosti vede na stanici Šestka Českého rozhlasu redakci zahraniční rubriky pořadu Názory a argumenty. Píše politické rozhlasové komentáře k zahraničním i domácím událostem.
Pro přehrání videa musíte mít ve svém prohlížeči nainstalován Adobe Flash Player a povolen JavaScript.