Franziska Groszerová (1945)

Franziska Groszerová se narodila v roce 1945 v Berlíně. Její otec byl profesorem fyziky na Humboldtově univerzitě, matka knihovnice. Měla dvě mladší sestry. V patnácti letech se kvůli názorovým sporům s učiteli rozhodla odejít z gymnázia. Maturitu složila dodatečně ve večerní škole při zaměstnání. Navštěvovala katolické Společenství mladých (Junge Gemeinde). Vystudovala germanistiku a uměleckou výchovu.

V roce 1967 několikrát navštívila Prahu, kde poznala svobodnější atmosféru tehdejšího Pražského jara. V době srpnové okupace Československa s přáteli po Berlíně rozšiřovala letáky na podporu Dubčeka a protestující proti sovětské okupaci. Převážela je v kočárku s dvouměsíční dcerou a následně vyhazovala za jízdy z oken tramvají. Měla štěstí a na rozdíl od svých přátel unikla zatčení.

Na podzim roku 1969 spoluzaložila komunu „Kommune 1 Ost“ v berlínské čtvrti Friedrichshain. Žil v ní i Frank Havemann, syn jednoho z klíčových východoněmeckých disidentů Roberta Havemanna. Již v srpnu 1970 se však společenství rozpadlo kvůli názorovým neshodám. Manžel Franzisky Groszerové, Gerd, se dokonce stal spolupracovníkem Stasi, což vedlo k jejich rozvodu.

Po prvním veřejném čtení svých textů ve spolku Kramladen v roce 1975 dostala Grozserová zákaz publikovat a veřejně vystupovat, nesměla ani studovat. Žila pod trvalým dozorem tajné policie. Střídala různá zaměstnání, pracovala v továrně, živila se jako sekretářka.

V září 1976 se připojila k dopisu adresovanému Erichu Honeckerovi, tehdejšímu generálnímu tajemníkovi komunistické strany v NDR, v němž více než třicet signatářů kritizovalo pomlouvačnou kampaň proti evangelickému faráři Oskaru Brüsewitzovi, který se v srpnu 1976 upálil na protest proti církevní politice státu.

V té době tajná policie na Groszerovou stupňovala nátlak, aby ji donutila k emigraci. Groszerová mu podlehla v roce 1977 a emigrovala do západního Německa, kde žila až do roku 1989. Dnes žije v Berlíně, píše knihy pro děti a mládež.

Franziska Groszer v kruhu přátel počátkem 70. let (Archiv Franzisky Groszer) Franziska Groszer (Archiv Franzisky Groszer) Franziska Groszer (Archiv Franzisky Groszer) Franziska Grosze, Praha 2008 Franziska Groszer, Praha 2008 Franziska Groszer na návštěvě knihovny Libri prohibiti v Praze, 2008

Videorozhovor