Druhé badatelské sympozium Paměť národa v Praze
Praha 23. září 2009 – Ústav pro studium totalitních režimů ve spolupráci s občanským sdružením Post Bellum a Českým rozhlasem zorganizoval již druhé badatelské sympozium projektu Paměť národa. Sympozium se koná za finanční podpory Mezinárodního visegrádského fondu.
Druhého setkání zástupců organizací zabývajících se projekty Oral history se účastní historikové z pěti zemí (Německo, Polsko, Litva, Slovensko a Česká republika).
Sympozium Paměť národa zahájil ředitel Ústavu Pavel Žáček, který zdůraznil potřebu zaznamenávání pamětníků metodou oral history. „Každý rok odcházejí z tohoto světa lidé, kteří zažili komunistickou minulost a zlovůli totalitních režimů na vlastní kůži a jedině jejich autentické vzpomínky jsou pro nás a další generace mementem toho, co prožili oni a jejich rodiny,“ řekl Pavel Žáček. Zdůraznil, že i Ústav pro studium totalitních režimů v rámci svých aktivit dokumentuje pamětníky totalitních režimů a jejich vzpomínky zveřejňuje na svých internetových stránkách.
Na sympoziu se zhodnotí dosavadní zkušenosti s prací na digitálním archivu Paměť národa a představí některé inovace-především ukládání videoklipů do editačního systému. Dále budou pracovníci jednotlivých institucí diskutovat o užívané metodologii, společnými tématickými okruhy a možnostmi zapojení jednotlivých badatelských projektů do iniciativy Paměť národa. V rámci odpoledního bloku se představí vícero zahraničních a domácích oral history projektů. Druhé mezinárodní sympozium se koná za finanční podpory Mezinárodního visegrádského fondu.
První badatelské sympozium se konalo loni v listopadu. Informace o něm najdete zde.
Více informací o projektu Paměť národa najdete na stránkách: